Samsung Dokunmatik Telefonlar Ekran Tamiri

Samsung Dokunmatik Telefonlar Ekran Tamiri

Samsung Dokunmatik Telefonlar Ekran Tamiri

 

*******Note 3 alacam neler dikkat etmem lazım ?****** 1- Kutuyu açtırıp bakın ve ekranda açklık konusuna dikkat edin. Kucuk bir not kağıdının ucunu kasa ile gövde arasinda gezdirerek kagidin ucu içe giriyormu kontrol edilmeli
2 – Cihazın arka kapağının tam oturup oturmadigina bakilmali
3 – Cihazın imei numarasını sorgulatin. https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama üzerinden cihaz imei sinin telefonla eşleşip eşleşmediğine bakılmalı ayrıca kutudaki imei ile cihaz imei si karşılaştırılmalı
4 – *#0*# kombinasyonu ile cihaz testleri yapılmalı
5 – faturadaki imei numarası kontrol edilmeli
6- Telefonun garantisi faturası ve tüm aksesuarlarin tamam oldugundan emin olunmalı. *******Kaç model vardır ve Türkiye’de satılan modeli hangisidir?****** Note 3’ün iki adet modeli vardır. Biri uluslararası modeli olan N9005 kodlu, 2.3 GHz quad-core Snapdragon 800 işemcili model, diğeri ise N9000 kodlu, 1.9 GHz quad-core (Cortex A15) + 1.3 GHz quad-core (Cortex A7) Samsung Exynos 5 Octa işlemcili olan 3G’lli modelidir. Lte yani 4G şebekesi olan ülkelerde snapdragon lu model olan N9005 satılır. Ülkemiz gibi 3G destekleyen ülkelere ise Eknyos işlemcili N9000 modeli dağıtılır. Ayrıca aynı modellerde kendi içinde kodlarla ayrılır. Örneğin Türkiye’de satılan Exynos işlemcili Note 3 N9000Q olarak satılırken, Rusya’da satılan Exynos işlemcili modelin kodu N900’dur. Bu kodlar işlemcileri aynıda olsa ülkelere göre fark gösterebilir.

*******Bir telefoncudan N9005 modelini alıcam, garantisi olduğunu söyledi, doğrumudur? ******

Hayır, Türkiye’de N9005 modeli satılmaz, cihaz yurt dışıdır. Kayıt olayına tabidir ve Samsung Türkiye herhangi bir arızada garanti vermez. Eğer ısrarla garantisi olduğu söyleniyorsa bilinki kendi içlerinde verdiği bir garantidir.

*******Türkiye’de 16GB lık modeli satılırmı ? ******

Hayır satılmaz. Türkiye’de satılan modeli N9000Q kodlu 32GB’lık modeldir. Bu yazı yazılana kadar 16GB’lık modeller Türkiye’ye getirilmemiştir. Eğer 16GB’lık bir model alırsanız bilinki ya uluslararası olan modeldir yada replika dediğimiz birebir kopyasıdır.

*******Türkiye’den Note 3 alıcam ama şimdi baktım işletim sistemi 4.2.2. ******

Ürün sahte yani replika denilen birebir kopyasıdır. Galaxy Note 3’ün hem Snapdragon modeli hemde Exynos işlemcili modeli 4.3 Jelly Bean ile piyasaya çıkmıştır.

*******Note 3 üzerindeki radyoyu nasıl çalıştırırım ? ******

Note 3 üzerinde radyo alıcısı yoktur. Dolayısıyla herhangi bir yazılımlada çalışamaz. Radyo dinlemek için Tunein gibi internet üzerinden çalışan uygulamalar dışında başka bir çözüm yoktur.

*******Samsung klavye el yazımı tanımıyor ?******

1. Play Store giriyorsunuz
2. https://play.google.com…objects.resourcemanager linkinden Samsung keyboard Note 3/10.1 i indiriyorsunuz/güncelliyorsunuz

*******Kitkat yükledim ama herkes çok iyi derken bende donmalar başladı, neler oluyor? ******

Android’in yeni bir sürümü çıktığında, eski sürümdeki dosyaların atıkları ile çakışmalar yaşanabileceğinden mutlaka wipe yani format atma işlemi yapılmalıdır. Stabil bir çalışma ve performans için bu mutlaka gereklidir. Wipe sonrası bu tip sorunlar ortadan kalkmaktadır. Wipe için eğitim videolarımız bölümünde yönergeler mevcuttur. Önemle hatırlatmak isterizki wipe sonrası dahili hafızanızda yer alan bütün dosyalar (fotoğraf, müzik vs..) silineceği için yedekleme yapılmalıdır. Yedekleme videomuzda aynı şekilde bu sayfada mevcuttur.

*******İphonedaki gibi kies’e bağlayıp direk yedekleme yapıp daha sonra geri yüklediğimde kaldığım yerden devam ederim değilmi ? ******

Malesef hayır, Android size bu imkanı vermez. Rehberiniz, arama listeniz mesajlarınız gibi bir çok öğeyi Kies ile yedekleyebilirsiniz ancak oyun dataları yada sistem ayarları gibi şeyler yedeklenemiyor. Ancak tabi eğer root yaptıysanız o zaman Titanium Backup gibi bir programla aynı itunes’daki gibi komple yedek alabilirsiniz. Ancak hatırlatalım root yapmak şu an için telefonun garantisini iptal eder. Eğer oyun yada program datalarınızın da yedeğini alacak şekilde yedekleme yapmak istiyorsanız, yedekleme videomuzu takip ediniz. Ordaki yöntemle kolaycana yedekleme alabilirsiniz. Kies’lede yedekleme alabilirsiniz ancak dediğim gibi oyun dataları gibi sistem dosyalarına erişme gerektiren konuarda kies destek vermez.

*******Root kelimesini çok duyuyorum ? nedir bu ? Yapmam gereklimi? Zararları ve faydaları nelerdir? ******

Samsung Dokunmatik Telefonlar Ekran TamiriAndroid her ne kadar açık kaynak kodlu bir yazılımda olsa belirli kısıtlamalara sahiptir. Sistem dosyalarına erişim hakkınız yoktur. Bunun amacı yanlış bir işlem yapılarak anakartın veya herhangi bir bileşenin zarar görmesini engellemektir. Telefonu root yapmak ise ingilizcedeki anlamıyla köküne inmek yani sistem dosyalarına erişim hakkı kazanmaktır. Aynı olay İOS platformunda jailbreak olarak nitelendirilir. Root yapmak basit bir işlemdir. İnternette ve donanımhaber de root ile ilgili yazılara erişebilirsiniz. Ancak hemen belirtelim root yapmak garantinizi devre dışı bırakır. Özellikle Samsung cihazlarında knox adı verilen bir sayaç vardır. Bu sayaç cihaza root yaptığınız zaman sayısal olarak artar buda garantinizi devre dışı bırakır. Know sayacını ortadan kaldırmak yada yeniden sıfıra döndürmek gibi bir çözüm henüz yoktur. Dolayısıyla bir kere root yaparsanız geri dönemessiniz. Cihazınız bozulduğunda ise Samsung’a gittiği anda garanti dışı kalır. Root yapmanın garantiyi götürmesi eksi özelliğidir. Ayrıca mesela ses düzeyi ile oynayıp daha yüksek ses çıkarmasını sağladığınız zaman bu hoparlöre zarar verebilir. Ancak bir çok faydasıda vardır. – Cihazınız için üretilmiş custom rom yükleyebilirsiniz.
– Daha iyi sarj süreleri elde edebilirsiniz.
– İstediğiniz uygulamayı silebilirsiniz. Bazı uygulamalar cihazla beraber gelir ve bunları silmenin yada uyutmanın mümkünatı yoktur.(örneğin dergim uygulaması) Ancak rootla beraber bu sorun ortadan kalkar.
– Sistem üzerinde tam kontrol sağlarsınız.
– Komple sistem yedeğini tek tıklama ile alabilirsiniz. Tıpkı itunes gibi
– Cihazın ses seviyelerine müdahele edip daha güçlü ses alabilirsiniz.
– Marketteki Greenify gibi root isteyen uygulamaları kullanabilirsiniz. Greenify ile beraber root desteğiniz olduğu için arka planda açık olan istediğiniz uygulamaları tamamen kapatabilirsiniz. Böylece sark ömrünüz artar.
– Cihazınızın DPİ değerlerini değiştirerek istediğiniz programları daha küçük çözünürlükte çalıştırabilirsiniz.
– Telefonunuza diğer cihazlardan port edilmiş uygulamalar kullanabilirsiniz. Örneğin Galaxy S5 telefonunun kamera özelliklerini bir yazılımcı port ederse, sizde bunu direk olarak apk şeklinde telefonunuza yükleyebilirsiniz. Root yapmanın bunlar dışında daha bir çok özelliğide vardır.

Samsung Dokunmatik Telefonlar*******Almanya’dan N9005 almayı düşünüyorum ama Bölgesel Kilit varmış? ? ****** Alabilirsiniz yalnız ordan aldığınız cihazı Almanya’da iken mutlaka bir beş dakika kadar sim kartını takarak kullanın. O zaman Türkiye’ye geldiğinizde bölgesel kilit olmaz. Burdan aldınız ve üzerinde kilit var ise UNLOCK etmek için ROOT etmeye veya EBAY’den KOD satyn almaya gerek yok. En sağlıklı yöntem için. .. http://www.samsung.com/de/support/erms1
adresinde gerekli seçimleri yapın ve aşağydaki mesajı ……. yerlerine, kendiniz ve cihazınız ile ilgili bilgileri doldurup gönderin ve bekleyin.
NOT: Samsung.de’den gelen mesajlar gmail’de SPAM kutusuna düşüyor. Sürekli hem gelen kutunuzu hem de SPAM’i kontrol edin.
Önce otomatik mesaj gelecek sonra da konuyla ilgilendiklerine dair bir otomatik mail daha gelecek yaklaşık 10 gün sonra da kod gelecek.

Cevap mail’leri Almanca geliyor google Translate ile çevirisini yapabilirsiniz.

Dear Sir/Madam
I’ve bought an N9005 from Saturn in Germany.
I’ve used it with a local operator sim card in Germany, and returned back to Turkey.
In Turkey with my Turkey Sim Card, N9005 requested UNLOCK CODE.
I need to use my device with Turkey Sym card
Here is my information you may need.

IMEI: ………………………………….
Turkey Operator: TURKCELL/Avea/vodafone
My e-mail: ………..@………com

It would be graitfull If you could provide me unlock code for my Galaxy Note 3.
Thanks in advance.

*******Yurt dışından getirdiğim cihazı nasıl keydederim ? ******

http://www.mcks.gov.tr/tr/KonuDetay.php?BKey=40 adresinde gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

*******N9005 modelinde multitouch yani çoklu dokunmatik problemi varmı ? ******

Evet bazı cihazlarda sıkıntı olduğu konuşuluyor. Ekrana birkaç parmakla dokunurken bazen eksik yada fazla parmak algıladığından söz ediliyor. Bu sebeple aşağıdaki kontrolü mutlaka yapın. Özellikle de cihazında garantisi olmasına rağmen root yapmayı düşünen kişiler, işlemi yapmadan önce uygulasın. Böylece cihazınızın sorunu varsa servise gönderebilirsiniz

1- Multitouch test uygulamalarını aşağıdaki linklerden indirin.

2- telefonun ekranını döndürerek yatay moda alın ve multitouch test uygulamasını açın.

3- Yatay olarak 4 parmağınızı aynı anda ekrana koyun ve yine yatay olarak sağa sola götürüp getirin. Ekrany kontrol edin parmaklardan irtibatı kesilen yada ekranda fazladan ortaya çıkan parmak var mı diye. Aynı şeyi bu sefer yukarı ve aşağı parmakları kaydırarak da yapın.

4- İki parmağınızı koyarak zoom hareketi yapar gibi hareketler yapın yani iki parmağınız arasında ki mesafeyi azaltıp artırın ve durumu kontrol edin.

5- Şimdi de bütün parmaklarınızı ekrana koyun 10 parmağı da algıladığına emin olun. Ayrıca ekranın her yerinde de gezdirin parmağınızı.

6- Aynı işlemleri ikinci verdiğim uygulamada da deneyin.

Herhangi bir problem çıkmaz ve her işlemde de parmaklarınız oldugu gibi algılanırsa sorun yok demektir.

*******Nerden Note 3 temin edebilirim ? ******

Bunu forumda sormak yerine en güzeli internetten kampanyaları takip etmenizdir. İkinci el almak istersenizde aşağıdaki linklere bakabilirsiniz.

Türkiye’de satılan modellerin ikinci el ilanları

http://www.sahibinden.c…ung-n9000-galaxy-note-3

Türkiye’de satılan ancak garantisi olmayan snapdragon versiyonunun ikinci el ilanları.

http://www.sahibinden.c…ung-n9005-galaxy-note-3

*******Knox Nedir ? Ne işe yarar ? ******

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un 2013 yılında tanıttığı Samsung Electronix Knox, bir performans alanı ve güvenli data saklama imkanı sunarak Android cihazlar için bir çeşit güvenlik sistemi işlevi görüyor. Bunun arkasındaki mantık ise korunmasız olmakla eleştirilen Android cihazları dışarıdan gelecek saldırılara, casus yazılımlara ve benzer zararlı faaliyetlere karşı korumak. İlk olarak Samsung’un birkaç ay önce piyasaya sürmüş olduğu Galaxy Note 3’de kullanılan sistem, zaman içinde Android 4.3 güncellemesini alan diğer cihazlara da yerleştirilmiş durumda. Sistem özellikle kurumsal kullanım için düşünülmüş. Knox sayesinde, diyelim ki çalıştığınız şirket telefonun kurumsal tarafını yönetirken, siz de kişisel kullanım için istediğiniz uygulamaları kurabileceksiniz ve bu iki alan birbirinden tamamen ayrı çalışacak.

Devamı için :

http://www.androidpit.c…-nedir-nasil-kaldirilir

*******note3u fabrika ayarlarina aldık ama rehberi geri gelmedi, ne yapmalıyız ?******

Fabrika ayarlarına dönmek le wipe yapmak hemen hemen aynı şeydir. Bu işlemler öncesi mutlaka yedek alın. Yedek almak için gerekli önergeleri içeren videomuz bu sayfada mevcuttur. Ancak özellikle rehber gibi uygulamaların yedeklemesi çok basittir. Bunun için google ile senkronizasyon yapmanız gerekmektedir. Bunun için telefonunuzda ayarlar>genel > hesaplar> google bolumune gıdın, daha sonra burda gmaıl adresınızın yazdıgı kısma basın. Sımdı cıkan seceneklerden senkr kısıler kısmının ısaretlı olduguna emın olun. Eger degılse ısaretleyın, sız ısaretleme yaptıgınız anda donen bır cark belırır ve senkronızasyon baslar. Bu ıslem bıtınce rehberınız artık google contacts ıcerısınde yedeklenmıstır. Kontrol etmek için google contacts adresıne gıdın ve orda rehberınızın olup olmadıgını kontrol edın. Eger her sey duzgun bır sekılde web uzerınde goruntulenıyorsa, format sonrası bu rehber tekrardan eksıksız bır sekılde telefonunuza gerı gelecektır.

*******Cihazla beraber gelen uygulamalar işime yaramıyor nasıl silebilirim?******

Tamamen silebilmeniz için cihazınızın root erişimi olmalı. Eğer root yok ise uygulama yöneticisinden uyku moduna alabilirsiniz. Bu şekilde istemediğiniz uygulamalar cihazda gözükmez. Ancak hemen belirtelim Dergim gibi bazı uygulamalar devre dışı bırakmaya kapalıdır, bunları sadece o an için kapatabilirsiniz. Cihazınızını kapatıp açtığınızda devre dışı kalacaklardır.

Aşağıdaki video da Galaxy S4 için uygulamaları devre dışı bırakma yöntemini anlattım. Burdan bakarak sizde aynısını Note 3 için uygulayabilirsiniz.

samsung apps
samsunsg apps wıdget
samsung backup provıder
samsung calendar syncadapter
samsung cloud data relay
samsung cloud quaota
samsung contact syncadapter
samsung hesabı
samsung lınk
samsung pront servıce plugın
samsung sbrowser syncadapter
samsung snote3 syncadapter
samsung syncadapters
samsung watchon
seyahat duvar kagıdı
trıpadvısor
yahoo fınance

 

 

Samsung Dokunmatik Telefonlar Ekran Tamiri

Samsung Galaxy S4 daha piyasaya çıkalı iki ay olmasına rağmen, peynir ekmek gibi kapışılıyor. Ama Android ya da akıllı telefon dünyasına yeni girenler için bu son model cihazın ekstra özellikleri kafa karıştırabilir. Bu rehberi Galaxy S4’ten maksimum verimi alıp, ödediğiniz paranın karşılığını alabilmeniz için hazırladık.   

galaxy s4 tipps 9
İki parmakla hızlı ayarlara ulaşmak mümkün. S4’de bunun gibi birçok gizli ekstra bulunuyor. / © AndroidPIT

Enerjiden tasarruf edin, pilin ömrünü uzatın

S4’ün bataryası genel akıllı telefon standartları içinde gayet yeterli olmasına rağmen, 10 gün şarj istemeyen “akılsız” telefonlara alışkın olanlara yetmiyor olabilir. Bu derdin dermanı ise yapmanız gereken birkaç ufak tefek ayarda gizli.  

Parlaklığı azaltın

Bir akıllı telefonun pilini  yiyip bitiren genelde ekranıdır. Şarjın daha uzun süre gitmesi için alabileceğiniz en basit önlem ekranın parlaklığını azaltmak olacak. Otomatik modda çalışırken S+ parlaklığı çevresel etkenlere göre ayarlıyor, ama siz ayarlara girip maksimum parlaklığı kendiniz de azaltabilirsiniz. Bunun için Hızlı Ayarlar (resimde görebilirsiniz) ya da Ayarlar > Cihazım > Ekran > Parlaklık seçimini yapmanız yeterli.    

galaxys4 1
S4 güç tasarruf modunda otomatik parlaklık ayarı. / © AndroidPIT

Wi-Fi’ı kapatın

Wi-Fi bağlantısının sürekli açık olması da telefonun pili için pek faydalı değildir. Diyelim ki gece boyu telefonunuz açık kalsın, ama şarjınız hızla tükenmesin istiyorsanız, ya telefonu uçuş moduna getirin, ya da Wi-Fi’ı standby konumuna alın. Bir başka alternatif de WLAN zamanlayıcı özelliğini kullanmak olabilir, bu sayede cihazın Internet bağlantısı belirli zamanlarda otomatik olarak açılıp kapanabilir. Bunun için Ayarlar -> Bağlantılar-> Wi-Fi -> Menü -> Wi-Fi-Zamanlayıcı seçimini yapmanız gerekiyor.

İhtiyacınız yoksa Wi-Fi’ı mutlaka kapalı tutun. / © AndroidPIT

Güç tasarrufu modu

Diğer akıllı telefonlarda olduğu gibi Galaxy S4’ün de kendine ait bir enerji tasarruf modu bulunuyor. Enerji tasarruf modunu doğrudan hızlı erişim menüsünde ya da Ayarlar -> Cihazım -> Güç tasarrufu modu seçimini yaparak etkinleştirebilirsiniz. 

Canlı duvar kağıdından vazgeçin, koyu renkler kullanın  

Canlı arka plan görüntüleri güzel görünüyor olabilir, ama birer şarj yeme canavarı oldukları da bir gerçek. Şarjınızın çabuk bitmesini önlemek için canlı arka plan görüntülerinden fedakârlık etmeniz gerekebiliriz. Ayrıca S4’de kullanılan AMOLED ekranlarda arka plan aydınlatması bulunmadığı için, ekran koyu renkte iken telefonun enerji tüketimi daha az oluyor.   

Hareket ve işaretlerin kullanımı

S4’ün en önemli özelliklerinden biri de harekete dayalı komutlarla çalışan birçok özelliğinin olması. Bunların bazıları çok işinize yarayacak şeyler olmasa da, gerçekten pratik olan özellikler de bulunuyor. 

Samsung galaxy s4 mute
Temassız Kontrol S4’ün benzersiz özelliklerinden biri. / © AndroidPIT

Temassız Kontrol ve Akıllı Uyarı

Quick Check, yani Temassız Kontrol özelliği sayesinde Galaxy S4’ün ekranına dokunmaksızın telefonunuzu kontrol etmeniz mümkün. Elinizi hoparlörün sağındaki sensörün üzerinde sallayarak, hem haberleri görmeniz, hem de çağrılara yanıt vermeniz mümkün. Bu özeliği aktive etmek için için Ayarlar -> Cihazım -> Hareketler ve İşaretler -> Temassız Kontrol seçimini yapmanız gerekiyor. 

Smart Alert, yani Akıllı Uyarı özelliğinin kullanımı isa daha da kolay. Bu işlevi etkin hale getirip S4’ü elinize aldığınızda, telefon herhangi bir yeniliği, ekranı açmaya gerek olmadan kısa bir titreşimle size bildiriyor. Bunun için menüden Ayarlar -> Cihazım -> Hareket ve Jestler -> Hareket -> Akıllı uyarı seçimini yapmanız gerekiyor. 

Kaydırmalı klavye ve T9

T9’u hatırlıyor musunuz? SMS yazımında bir devrim yaratan bu klavye kullanım sistemini S4’de de etkin hale getirip kullanmanız mümkün. Bunun için Samsung klavye ayarlarında “3×4 Klavye” seçimini yapmanız yeterli. Galaxy S4 ayrıca Swype ya da SwiftKey gibi kaydırmalı klavyeleri de destekliyor. Bunun için yine ayarlar menüsündeki “Sürekli giriş” kutucuğunu işaretlemeniz gerekiyor. 

galaxys4 3
S4 üzerinde T9. Eski telefonundan kopamayanlar için. / © AndroidPIT

Ekran kilidi widgetları

Ekran kilidi aktifken, ekranınızı widgetlar ve bağlantılarla donatabilirsiniz. Elinizle sağdan sola yapacağınız bir süpürme hareketiyle kamerayı ya da en çok kullanılan uygulamaların listesini açabilirken, soldan sağa yapılan hareket sayesinde widgetlarınızın bulunduğu ekran kilidi ekranını görebilirisiniz. Buradan toplam dört tane ilave ekran kilidi ayarlayabilirsiniz. Bu işlev sadece “ekran kilidi”nde “kaydırma” seçimini yaptığınız zaman etkin hale geliyor. İlgili düzenlemeleri yapmak için Ayarlar -> Cihazım -> Ekranı kilitle seçimini yapmanız gerekiyor.

Rehberde hareketle kontrol: Arama ve mesaj atma

Rehberinizdeki bir ismin üzerinde parmağınızı sağa sürüklediğiniz zaman bu kişiyi aramanız, sola sürüklediğiniz zaman ise SMS penceresini açmanız mümkün.  

Hızlı Ayarlar: Genel bakış ve düzenleme kolaylığı

Kablosuz Internet, Bluetooth ya da çoklu pencere gibi ayarlara kolayca ulaşmanızı sağlayan küçük ekran ikonlarına yukarıdan açılan bildirim ekranı yoluyla ulaşabilirsiniz. İki parmağınızla birden ekranı aşağı sürüklediğinizde tüm ekran ikonlarını aynı anda görüntülemeniz mümkün. İkonları Ayarlar -> Cihazım -> Ekran -> Bildirim paneli seçimini yaparak düzenleyebilirsiniz.

galaxys4 4
Hızlı ayarlara ve ekran kilidi widgetlarına genel bir bakış. / © AndroidPIT

Uygulama ekranının düzenlenmesi

S4’ün 5 inçlik apartman arsası gibi ekranı sayesinde uygulamalarınız için gani gani yere sahipsiniz. Ama yine de uygulama ekranı, ana ekran ve hızlı erişim listesi arasında kafalar karışabilir. Bunun bir pratik çözümü listedeki uygulamaların alfabetik olarak sıralanması olabilir. Ama bu kaosun önüne geçmek için başka yöntemler de yok değil. 

Uygulama çekmecesi ve dock’da düzenleme

Uygulama çekmecesine temizlik ve nizam getirmek için klasör sistemine geçebilirsiniz. Ama S4’te ne yazık ki alıştığımız çek & bırak uygulaması bulunmuyor. Bunun için önce uygulama penceresinden menü butonuna dokunup, “klasör oluştur” seçimini yapıyor, klasörünüze bir isim verdikten sonra, tekrar menüye gidip “düzenle” seçeneğini kullanarak gereken ayarları yapabiliyorsunuz. 

Dock alanında da klasör düzenlemesi yapmak mümkün. Bunun için önce ikona basılı tutuyor, sonra ekranın sol üst köşesinde beliren “klasör düzenle” seçeneğinin üzerine taşıyorsanız. Buradan klasörünüze isim verip, Sürükle & Bırak yöntemiyle istediğiniz uygulamalarını bu klasöre atabilirsiniz. 

galaxys4 5
Klasör oluşturmanın birkaç yolundan biri. / © AndroidPIT

Uygulamaları gizle

Uygulama pencereniz hâlâ çok kalabalıksa, S4’de az kullanılan uygulamaları saklama opsiyonu da mevcut. Bunun için uygulama penceresi açıkken menü butonunda ayarlara girip, “Uygulamaları gizle” seçimini yapıyor, sonra uygulama çekmecesinde görmek istemediğiniz uygulamaların yanına birer işaret koyup meseleyi çözüyorsunuz.

Çoklu pencere

S4, geniş ekranı sayesinde kimi zaman çok işinize yarayabilecek bir “Çoklu pencere” opsiyonuna da sahip. Bu sayede aynı anda iki farklı uygulamayı ekranda görebiliyorsunuz.  

galaxy s4 tipps 8
Tek ekranda iki uygulama: Çoklu pencere özelliği. / © AndroidPIT

Çoklu pencere ve en son kullanılan uygulamalar

Hızlı Ayarlar’dan “Çoklu pencere” seçeneğini açtıktan sonra, parmağınızı geri butonuna basılı tutarsanız, diklemesine bir uygulama menüsünün ekranın kenarında açıldığını göreceksiniz. Buradan seçeceğiniz uygulamaları sürükle&bırak yöntemiyle ana ekrana getirirseniz, aynı anda iki uygulamayı birden görmeniz ve kullanmanız mümkün. Bu özellikle not alırken çok işinize yarayabilecek bir özellik olarak dikkat çekiyor. Aynı şekilde ana ekran butonuna basılı tutarsanız da en son kullanılan uygulamaların bir kısayol çubuğuna erişmeniz mümkün.   

galaxys4 6
S4’ün çoklu pencere özelliği gayet faydalı. / © AndroidPIT

Isı ve nem ölçümü

Elbette akıllı telefonlarda hava durumu uygulamaları ve widgetları artık standart hale gelmiş durumda. Ancak bu uygulamalar sadece bulunduğunuz şehrin ya da civarın hava durumunu size söylüyorlar; içinde bulunduğunuz oda ya da ortamın değil. S4’ün içinde gelen “S Health” adlı uygulama ise tam da bu hizmeti sunuyor. Bu uygulamayı açıp, kişisel bir hesap oluşturduktan sonra, uygulamanın “Ayarlar” menüsünden “Rahatlık seviyesi” seçimini yaptığınız anda telefonunuz size içinde bulunduğunuz ortamın sıcaklığını ve nem oranını bildiriyor. 

galaxys4 7
S4’e göre 24 Temmuz itibarıyla bu yazıyı yazdığım büronun sıcaklığı. / © AndroidPIT

Galaxy S4’le ilgili bilinecek, öğrenilecek çok şey var elbette. Bunlar benim akıllı telefon dünyasına yabancı olan ya da ilk kez bir Samsung kullanan amatörler için derlediğim ipuçları ve kısayollardı. Sizin de eklemek istediğiniz ipuçları ya da gölgede kaldığını düşündüğünüz özellikler varsa, yorum kutucuğunu kullanarak paylaşmaktan çekinmeyin. 

Samsung Dokunmatik Telefonlar Ekran Tamiri

 

 

[pwebcontact id=1]

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Open chat
Merhaba;

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim.